BE hap zyrtarisht kufijtë/ Vjen lajmi i papritur per Shqiperine

Bashkimi Europian ka hapur sot zyrtarisht kufijtë e jashtëm, që ishin mbyllur si pasojë e Covid-19.

BE ka zyrtarizuar listën e vendeve që do t’i lejohet të hapin kufijtë dhe bie në sy se në këtë listë nuk bën pjesë Shqipëria.

Në këtë listë nuk përfshihet as Kosova dhe Maqedonia e Veriut, ndërsa raportohet se nga vendet e Ballkanit Perëndimor janë vetëm Serbia dhe Mali i Zi.
Raportohet se lista e vendeve të përfshira për hapjen e kufijve do të azhornohet çdo dy javë, pra ne rastin me te mire Shqiptaret do lejohen te levizin me 14 Korrik.

Këshilli Europian ka deklaruar se për të futur shtetet në listë, bazohen në ecurinë e situatës epidemiologjike, te masat e kontrollit, si dhe te çështjet ekonomike dhe sociale./ CNA.al

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*