Keni plane per te shkuar ne plazh për fundjavën? Ja surprizat që ka rezervuar moti

Shërbimi Meteorologjik vendas ka publikuar parashikimin e motit për fundjavën ku dita e Premte do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim si dhe me reshje shiu me intensitet të ulët që në orët e para të 24 orëshit në zonën Juglindore dhe Lindore të vendit.

Sipas njoftimit në mesditë reshjet e shiut do të prekin pjesën më të madhe të vendit me intensitet të ulët në zonat bregdetare, ndërsa në Juglindje dhe përgjatë Ultësirës Perëndimore reshjet do të jenë me intensitet mesatar, lokalisht reshje në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike.

SHM njofton se era do të jetë nga kuadrati i Perëndimit me shpejtësi 1-8m/s, e cila në momentin e zhvillimit të vranësirave fiton shpejtësi deri në 10-12m/s ndërsa temperaturat parashikohen në:

zonat malore 14°C deri në 27°C

zonat e ulëta 18°C deri në 33°C

zonat bregdetare 16°C deri në 31°C

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*