Lajm i madh nga Bashkimi Europian, Merkel jep urdherin: Brenda vitit me Shqipërinë duhet të

Teksa ka shpalosur prioritetet e Presidencës të BE-së, Kancelarja Merkel ka deklaruar se për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut negociatat të hapen plotësisht brenda këtij viti, dhe brenda 6- mujorit të Presidencës gjermane të fillojë hapja e kapitujve të parë për negociatat.

Sipas IBNA, parashikohet që kapitujt e parë të negociatave për dy vendet të hapen më nëntor ose dhjetor, kur do fillojë dhe raundi i parë i negociatave, vetëm nëse dy vendet kanë zbatuar reformat respektive.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*