Rriten fr.ikshem rastet me Covid ne Shqiperi! Mjeke te prekur, vd.es papritur gruaja, si u zbulua qe ishte nga koronavirusi

15 raste të reja me COVID-19 janë konfirmuar në 24 orët e fundit në vendin tonë.

11 janë në Tiranë, 3 në Krujë dhe 1 në Kamzë, ndërsa është rritur edhe numri i të shtruarve në spital.

Një 82 vjeçare ka hum.bur jetën te spitali “Shefqet Ndroqi”, ndërsa pas vd.ekjes është mësuar se ajo ka qenë e inf.ektuar me COVID-19.

Njoftimi i Ministrisë:

Ju informojmë rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 225 qytetarë si të dy.shuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 15 raste pozitive. Shpërndarja e rasteve të reja pozitive është si vijon: 11 raste në Tiranë, 3 në Krujë, dhe 1 rast në Kamëz.

Nga totali i të prekurve të identifikuar në 24 orët e fundit, 11 janë kontakte të rasteve të mëparshme të konfirmuara pozitive, ndërsa për 4 raste po vazhdon hetimi epidemiologjik.

Në 24 orët e fundit janë testuar 35 personel shëndetësor dhe kanë rezultuar pozitive 2 raste.

Është rritur numri i të shtruarve në spitalin inf.ektiv. Aktualisht po trajtohen 31 të prekur, nga të cilët 4 janë në terapi intensive, njëri prej të cilëve është i int.ubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 15 qytetarë, duke e çuar në 872 numrin e të shëruarve.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 16 mijë testime molekulare dhe serologjike. Që nga fillimi i epidemisë janë 1136 raste të konfirmuara, prej të cilëve aktualisht janë 232 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Ne lidhje me ndë.rrimin jete të një 82 vjeçare në spitalin universitar “Shefqet Ndroqi”, e cila vu.ante nga Fibroza pulmonare, stadi i fundit, insuficienca kardiake, fibrilacion atrial, diabet mellitus dhe HTA, sqarojmë se, me gjithë ndihmën e dhënë, 82 vjeçarja ka jetuar vetëm disa orë. Analiza për coronavirus ka rezultuar pozitive pas vd.ekjes. Por shkaku i vd.ekjes, nëse ka qënë koronavirusi përgjegjegjës, po analizohet nga stafi mjekësor i spitalit ”Shefqet Ndroqi”.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe një herë qytetarët të tregohen të kujdesshëm. Ruani distancimin fizik, higjienën personale dhe lani duart sa më shpesh. Evitoni ambientet e mbyllura dhe grumbullimet me shumë njerëz.

Mos neglizhoni shenjat e sëmundjes dhe për çdo shqetësim telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

COVID-19 – Statistika (31 Maj 2020)

Testime totale 16175

Testime molekulare 14723

Testime serologjike 1452

Raste pozitive 1136

Raste të shëruara 872

Raste Aktive 232

Humbje jete 33 (Qarku Tiranë 20, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë 148

Durrës 27

Krujë 17

Shkodër 10

Kamëz 10

Mat 8

Lushnje 6

Berat 2

Fier 2

Korçë 1

Librazhd 1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*