Temperatura të acarta! Nuk e merrni me m end me çfarë do përballemi këtë dimër?

Kohët e fundit temperaturat janë ulur dhe janë shoqëruar me rreshje shiu. Parashikimet e motit flasin për nje ulje akoma më të madhe të temeraturave, minimalja do të arrije 4 gradë në veri. Në Alpe dhe Apenine bora ka nisur dhe do të vazhdojë. Pas dy javësh hyn ora diellore dhe këtij moti do i shtohet edhe errësira.

Vjeshta nuk do të mbyllet me shi, ajo do të na dhurojë ende ditë të bukura madje për disa zona dimri do të nisë i ngrohtë. Në pjesën e dytë të dimrit do të ketë valë shumë të ftohta ndikuar nga ujërat e oqeanit Paqësor dhe Vorbulla Polare. Në Itali do të ketë shumë turbulencë atlantike, të cilat do të sjellin shumë shira.

Për dimrin 2020-2021, Dhjetori do të jetë i butë e me reshje ndërsa Janari dhe Shkurti do të jenë me masa të ftohta ajri, dhe ndoshta me rreshje bore. Temperaturat do të ulen nën mesataren dhe poshtë zeros.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*